Widełki (po angielsku: lucet) to przyrząd do tkania sznurków uznawany za używany we wczesnym Średniowieczu, w szczególności przez Wikingów. Tak przynajmniej wynika z Wikipedii i źródeł na którą owa się powołuje. Niewątpliwie sznurki tkane tą metodą są bardzo funkcjonalne – niektóre towarzyszą nam przez ponad dziesięć lat praktycznych zastosowań!

Aby wykonać ozdobny sznurek o kwadratowym przekroju potrzebujesz:

Widełki

Widełki strona A (pies)
Widełki strona B (kot)

Mogą być wykonane z drewna, grubej skóry, rogu, metalu, podobno tkać taki sznurek można również na dwóch wysuniętych palcach, ale ja preferuję stabilne narzędzie pracy ^^. Widełki nie mogą być zbyt duże – powinny mieścić się w dłoni, gdyż takimi najłatwiej się operuje. Niektóre widełki mają na samym dole duży otwór, przez który osoba tkająca wypuszcza powstający sznurek, jednak nie jest to konieczne – sznurek może sobie zwisać luźno wzdłuż widełek.
Aby pamiętać, że zawsze będę wykonywać obroty widełkami tylko w lewą stronę oznaczyłam moje widełki wizerunkami uciekającego psa i goniącego go kota (pyski zwrócone są w lewą stronę). ^-^

Włóczka

Wełniana lub lniana. Aby zacząć pracę nie tniemy włóczki, tylko zaczynamy wraz z początkiem kłębka i dopiero po uzyskaniu żądanej długości sznurka tniemy nitkę i zawiązujemy supełek. Pracujemy z jedna nitką.

Zaczynamy:

Początek nitki leży z przodu na widełkach. Przeprowadzamy nitkę z tyłu lewego „rogu” widełek, następnie z tyłu prawego „rogu” widełek, i znowu z tyłu lewego „rogu” – na kształt ósemki.


Połóż nitkę z przodu prawego „rogu” widełek.


Teraz obróć widełki w lewą stronę (obrazek zmienił się z psa w perfidnie uśmiechniętego kota! ^^).


Zdejmij dolną nitkę (nitkę nr 2) z lewego „rogu” widełek i przełóż ją ponad górną (nr 1).


Powoli zaciśnij pierwszy supełek, pomagając sobie dolnym luźnym końcem włóczki.


Następnie, połóż nitkę z przodu na prawym „rogu” widełek.


Obróć widełki ponownie w lewą stronę (znowu widzimy wizerunek przestraszonego psa. ^^).


Ponownie zdejmij dolną nitkę (nitkę nr 2) z lewego „roga” widełek i przełóż ją ponad górną (nr 1).
Zaciśnij i wyrównaj supełek.
ect., ect…


Wkrótce zobaczysz, jak powstaje równiutki kwadratowy sznurek.


Finnarwen z Formendor