Draconia On-Line

Akcesoria: sznurek okrągły tkany na kółku z Trollen

Kółko

Technika ta jest identyczna z japońską sztuką kumihimo (powstała po 1600 r.). Niektóre źródła podają, że była ona stosowana w Skandynawii na podstawie znaleziska na Greenlandii - małego dysku z nacięciami, do którego były przyczepione fragmenty nici. Niestety badania nie potwierdzają na 100%, że to znalezisko było na pewno narzędziem do tkania sznurków (istnieją teorie, że był to dysk używany w nawigacji, patrz: dyskusja na ten temat). Opis tej techniki podajemy jako ciekawostkę a wszelkie nowe informacje na ten temat będziemy zamieszczać, jak tylko dowiemy się o nowych odkryciach potwierdzających lub zaprzeczających stosowanie kółka z Trollen w epoce Wikingów.
Aby wykonać ozdobny sznurek o okrągłej średnicy potrzebujesz:

Kółko:

Kółko
Może być wykonane z drewna, grubej skóry, rogu, metalu. Rozmiar nie gra większej roli, natomiast kółko to powinno mieć na obwodzie głębsze nacięcia, w których pozaczepiamy nitki.
Potrzebne są też trzy pary różnokolorowych nici - ich długość zależy od pożądanej długości sznura, lecz pamiętajmy, że na sznur o długości 1 metra zużyjemy sześć nitek o długości 2,2 m każda.
Zaczynamy:
Kółko
Złóż każdą parę nici na pół (nitki takiej samej długości powinny zwisać po przeciwległych stronach kółka). Umieść pary nitek tego samego koloru w nacięciach na kółku, pozostawiając przynajmniej jedno wolne miejsce między poszczególnymi kolorami (w tych miejscach będziesz umieszczać przekładane nitki).
Dla jasności ponumerowałam nitki na zdjeciu.
Zawsze zaczynaj od koloru, który leży na samym dnie pod pozostałymi kolorami (rada ta pomoże Ci zorientować się, którym kolorem masz pracować, kiedy odłożysz robótkę na chwilę i do niej powrócisz).
Kółko
Lewą ręką weź górną nitkę nr 1 i przełóż ją do wolnego nacięcia na dole, obok nitki 3.
Kółko
Teraz, prawą ręką weź z dołu nitkę 4 i przełóż ją do górnego wolnego nacięcia obok nitki nr 2.
Kółko
Obróć kółko w lewą stronę "o jeden kolor", w ten sposób, że nitki koloru czerwonego znajdują się teraz lekko z boku, a białe są w pionie. Zaciśnij lekko nitki i powstający sznurek.
Teraz będziesz pracował białymi nićmi.
Kółko
Wykonuj te same kroki, jak w przypadku nici czerwonych: lewą ręką weź górną nitkę nr 1 i przełóż ją do wolnego nacięcia na dole, obok nitki 3.
Kółko
Teraz, prawą ręką weź z dołu nitkę 4 i przełóż ją do górnego wolnego nacięcia obok nitki nr 2.
Kółko
Obróć kółko w lewą stronę "o jeden kolor", w ten sposób, że nitki koloru czerwonego znajdują się teraz zupełnie na lewo, białe lekko z boku, a żółte są w pionie. Zaciśnij lekko nitki i powstający sznurek.
Teraz będziesz pracował żółtymi nićmi.

ect., ect...

Kółko
Już po kilku obrotach pod spodem kółka, przez środkową dziurkę widać wychodzący trójkolorowy sznurek. Polecam stosowanie nitek tego samego rodzaju i tej samej marki/producenta, gdyż różne nitki (np.: dwie cienkie i jedna grubsza) będą się rozciągać w różnym stopniu, przez co nasz sznurek może wyjść nierówny.

Pani Finna Ostaris
i Osk


Polski English