Draconia On-Line

Rekonstrukcje: Tarcza przeworska (II wiek)

Poniżej przedstawiam rekonstrukcję tarczy przeworskiej - II wiek.

Tarcza przeworska Tarcza przeworska

Tarcza została wykonana z desek sosnowych o grubości 5 mm. Tarcza ma wymiary: 87 cm wysokości, 57 cm w najszerszym miejscu oraz 28 cm w najwęższych miejscach - na dole i górze tarczy.

Kształt tarczy został wybrany między innymi na podstawie znaleziska miniaturki tarczy z Nadkola (źródło: "Wczesnorzymska miniatura tarczy z Nadkola na Liwcem" - Jacek Andrzejewski).

Miniaturowa tarcza

Malowanie jest bezpośrednio na deskach. Tarcza jest przykryta grubą, przezroczystą, surową skórą - tak zwana skóra pergaminowa. Rozwiązanie takie zostało wybrane na podstawie znalezisk tarcz z Thorsbjerg. Na deskach tych tarcz znaleziono ślady pigmentów, które mogą świadczyć o tym iż bezpośrednio na deskach było malowanie. Dodatkowo między okuciami a deskami tarcz jest przestrzeń, która może świadczyć o tym że pomiędzy była jeszcze jedna warstwa, która nie przetrwała w środowisku bagiennym - np surowa skóra.

Na środku tarczy zostało umieszczone żelazne umbo chroniące rękę.

Umbo

Znakiem szczególnym umb dla tego okresu jest kolec - umbo oprócz ochrony ręki miało też służyć jako broń ofensywna w bliskim starciu. Tego typu umba zostały znalezione między innymi w Tuchlinie czy Wólce Łasieckiej.

Umba

Umbo zostało zamocowane na cztery brązowe nity, zaklepane na romboidalnych żelaznych podkładkach. Nity tego typu zostały znalezione wraz z umbem w Nadkolu (źródło: "Wandalowie strażnicy bursztynowego szlaku", Lublin-Warszawa, 2004, s. 327).

Umbo i nity

Drewniany imacz jest zamocowany w pozycji poziomej i przykryty żelaznym okuciem przymocowanym na dwa żelazne kute gwoździe.

Imacz

Okucie zostało wykonane na podstawie znaleziska bez kontekstu (zdjęcie z www.odkrywca.pl), ale o kształcie odpowiadającym okuciom imaczy dla fazy B2b (źródło: The war as seen by an archaeologist. Reconstruction of barbarian weapons and fighting techniques in the Roman Period based on the analysis of graves containing weapons. - Bartosz Kotny).

Okucie imacza

Ponieważ deski są cienkie i ponadto są klejone do czoła, to same deski nie mogą stanowić wytrzymałej osłony. Konstrukcję tak na prawdę spaja twarda skóra (zawinięta na rantach). Dodatkowo całość wzmacniają elementy żelazne - umbo i okucie imacza. Wkrótce testy :).Polski English