Draconia On-Line

2007.11.24 Oblężenie grodu księcia Wiślan Ziemowita

Samozwańczy książę Ziemowit musiał narobić sobie wielu wrogów, skoro na Jego gród ruszyło razem tak wielu wodzów różnych ziem. Głównym atakującym był Thorolf z Winlandu, który zebrał najdzielniejszych wojów w tym także Dracończyków. Ziemie Ziemowita były bardzo niegościnne. Teren pagórkowaty, pogoda listopadowa nie poprawiała morale. Atakujących czekał trudny, forsowny marsz. Wszyscy byli zmęczeni, co postanowił wykorzystać Ziemowit. Wydał bitwę w polu. Jednak nieliczne wojska jakimi dysponował nie były w stanie zatrzymać agresorów. Druga próba także wypadła na korzyść Thorolfa i Jego wojów. Ziemowit zebrał pozostałych przy życiu i skierował się do swojej stolicy, by tam odeprzeć atak.

Zaiste, gród był świetnie położony. Stroma wysoka góra, u podstawy której płynął strumień. Po przejściu kilku pierwszych oddziałów na dole powstało ogromne błoto, które skutecznie utrudniało dotarcie kolejnych sił. Sama góra była stroma i pokryta wilgotnymi liśćmi. Atakujący mieli niełatwe zadanie. Jednak skutecznie parli naprzód, aż wreszcie stanęli przed wrotami grodu. Rozpoczęło się oblężenie.

Przeprowadzono szturm. Wojska atakujących były bardziej liczne, ale teren trudny dawał szansę Ziemowitowi na utrzymanie grodu. Kolejni zabici i ranni spadali w dół. Atakujący wykruszali się mocno, ale i po stronie obrońców można było dostrzec straty. Gdy już się wydawało że gród za chwilę wzięty będzie, nadeszły spóźnione wojska Hendomira, który też żywił jakąś urazę do Ziemowita i miał wspomóc Thorolfa w ataku. Ale cóż to, Hendomir ze swoimi ludźmi zamiast atakować, wszedł tylną furtą do grodu i wsparł obrońców. Zdrada ta wzburzyła szeregi atakujących. Przeszła fala okrzyków. Zdrada! Hendomir Zdrajca! Szansa wzięcia grodu znacząco zmalała. Jednak duch walki nie opuścił nikogo. A wręcz wydało się jakby atakujący jeszcze bardziej agresywnie zaczęli przeć naprzód. Wreszcie na lewym skrzydle pierwsze osoby wdarły się do grodu. Obrona została złamana. W grodzie powstało zamieszanie. W kolejnych miejscach wojska Thorolfa zaczęły wlewać się do wnętrza grodu. Ziemowit został pobity, gród trafił w ręce Thorolfa. Zwycięstwo! Lecz Thorolf nie zatrzymał grodu dla siebie. Utrzymanie grodu i zapewnienie bezpieczeństwa ziem okolicznych, Thorolf powierzył Księstwu Slavland, najmniejszemu z południowych landów.

Poniżej garść zdjęć z tej wyprawy.Polski English